Förord: Sveriges begripligaste försäkringsbolag
Vi jobbar med något av det knepigaste en privatperson kan stöta på – försäkringar och de villkor som styr försäkringarna. Varje dag hör kunder av sig till oss om något som rör försäkringarna som de inte har förstått.
Här måste vår utgångspunkt vara att alla har rätt att förstå. Är man sjuk eller skadedrabbad så är det extra viktigt med ett enkelt språk och ett mänskligt bemötande. Då får vi både nöjda kunder, och bidrar till en långsiktigt hållbar verksamhet.
Afa Försäkrings skrivregler vilar på våra värdeord: omtanke, nytta och enkelhet. Det betyder till exempel att man ska känna sig sedd och uppleva oss som enkla och smidiga.
Våra värdeord
Ord som beskriver vad vi står för och hur vi vill uppfattas.
Omtanke är hur vi bemöter våra kunder, intressenter och inte minst varandra. Vi ser, lyssnar, hjälper och bryr oss om.
Nytta är det värde som en kund får ut av vår verksamhet. Gör vi nytta för våra kunder, så gör vi nytta på hela den svenska arbetsmarknaden.
Enkelhet är vår förmåga att lösa problem effektivt och att förenkla vårt arbetssätt. Vi ska vara enkla att nå och förstå. Vi ska vara enkla att kontakta och att ha att göra med.
För att läsaren ska förstå vad vi skriver använder vi oss av klarspråk. Genom att skriva klarspråk utgår vi från läsarens perspektiv, och bidrar också till att det blir enklare för våra kunder att göra rätt.
Det är inte bara inom skaderegleringen som det är värdefullt att skriva så att läsaren förstår, utan det gäller hela vår verksamhet. Det är också viktigt att vi uttrycker oss på ett enhetligt sätt. Mottagaren ska känna igen sig i alla våra kanaler.
Att ta fram skrivregler som alla på företaget har nytta av innebär mycket tankearbete och många överväganden för eller emot det ena eller andra sättet att skriva.
Våra skrivregler utgår från att vi ska ligga i mittfåran när vi använder språket i skrift. Det betyder att vi inte omedelbart börjar använda alla nya ord och uttryck som dyker upp. Men vi ska inte heller vara fast i omoderna uttryckssätt. Vi vill ligga i takt med tiden.
Stockholm, 2024-06-13

Anders Moberg
vd 2014 - 2025
Johan Ljungqvist
kommunikationsdirektörMottagaren ska känna igen sig i alla våra kanaler.

Johanna Löwendahl
johanna.lowendahl@afaforsakring.seJag är klarspråksansvarig. Hör gärna av dig till mig om du har frågor om klarspråk eller Afa Försäkrings skrivregler.