
Lars-Gunnar Lindberg, chef för IA-systemet på Afa Försäkring.
Foto: Adam Fredholm
IA-systemet bidrar till hållbar arbetsmiljö på arbetsplatser
Med vårt webbaserade informationssystem för systematiskt arbetsmiljöarbete kan företag ta del av hur andra i samma bransch jobbar för en god och hållbar arbetsmiljö.
– IA är ett stöd i det systematiska arbetsmiljöarbete som alla arbetsgivare måste göra för att förebygga arbetsskador och sjukfrånvaro. Och om ingen skadar sig eller blir sjuk på jobbet så har man en effektiv verksamhet och en hållbarhet på jobbet, säger Lars-Gunnar Lindberg, chef för IA-systemet på Afa Försäkring.
– IA-systemet är gratis och kan användas för rapportering av tillbud och olyckor i arbetsmiljön, hantering av risker och för observationer av sådant som fungerar bra på arbetsplatsen. En fördel med systemet är att man kan dela information inom en bransch och på så vis lära sig av varandras erfarenheter.
Hur gör man för att börja använda IA-systemet?
– Det första man behöver göra är att skicka ett mejl till vår supportavdelning och ange företagets organisationsnummer och antal anställda. Sedan följer en så kallad on boarding-process där vi låter användarna testa systemet och hjälper dem att komma igång, säger Lars-Gunnar Lindberg.
– Därefter tecknar vi ett avtal och sedan erbjuder vi löpande support och kostnadsfria utbildningar. IA-systemet utvecklas kontinuerligt och vi utbildar användare både i hur man kan använda systemet och i hur nya funktioner fungerar.
Vad kan man rapportera i systemet?
– Det klassiska när det gäller arbetsmiljö är såklart olyckor. I IA-systemet kan man rapportera en olycka och dela den avidentifierade informationen med andra företag i ens bransch. På så sätt kan man hjälpa andra att undvika samma typ av olycka. Man kan både rapportera från sin dator och med IA-appen direkt från mobilen, vilket är praktiskt om man till exempel genomför en arbetsmiljörond.
– Vi skiljer mellan händelser, som exempelvis ett tillbud, och förebyggande riskhantering som till exempel en skyddsrond eller en riskanalys. Vi har också nyligen lagt till en händelsetyp i IA-systemet som vi kallar positiva observationer. Tanken med den är att man även ska kunna rapportera sådant som fungerar bra, som till exempel goda arbetsmiljöexempel eller fungerande arbetsmetoder, för att sprida dem vidare i företaget.
Hur många använder IA-systemet?
– Alla företag och organisationer som har tecknat vår Trygghetsförsäkring vid arbetsskada, TFA/TFA-KL, eller Avtal om ersättning vid personskada, PSA, kan använda IA-systemet. Idag har runt 1,8 miljoner anställda i ett fyrtiotal branscher tillgång till systemet, säger Lars-Gunnar Lindberg.
– Vi får många frågor från företag som ska rapportera enligt den nya EU-lagstiftningen CSRD. Den nya lagen sätter ju fokus på hållbarhetsfrågor och det är roligt att arbetsmiljö nu blir en integrerad del av hållbarhet.
Text: Adam Fredholm
Uppdaterad
1 oktober 2025
Faktagranskad
1 oktober 2025