Fredrik Bergenstråhle ny chef för Afa Fastigheter

NyhetPublicerad 13 augusti 2025

Vi välkomnar Fredrik Bergenstråhle som nu har tillträtt som chef för Afa Fastigheter. Han efterträder Tomas Ingemarsson som gick i pension under sommaren efter 23 år som ansvarig för Afa Fastigheter.

Fredrik Bergenstråhle, vd Afa Fastigheter

Fredrik kommer närmast från Skanska Fastigheter Stockholm AB där han varit ansvarig för Skanskas kommersiella fastigheter i Stockholmsområdet.

– Jag ser fram emot att ta mig an rollen och fortsätta utveckla den fina fastighetsportföljen tillsammans med teamet på Afa Fastigheter, säger Fredrik.

– Fredrik har jobbat i fastighetsbranschen i närmare 20 år och är väl insatt inom området. Han kommer med sin långa och djupa erfarenhet kunna bidra till Afa Fastigheters fortsatta utveckling, säger Mikael Huldt, chef för Afa Försäkrings Kapital­förvaltning.

Mer läsning

Teckning i glada färger med höghus, blå himmel och en park med träd.

Afa Fastigheter

Vi är en del av Afa Försäkrings kapital­förvaltning. Flera av de fastigheter vi äger är kulturfastigheter och landmärken i Stockholm.

Afa Försäkring

Aktuellt

Ta del av det som är mest aktuellt från Afa För­säkring.