Prenumerera på pressmeddelanden
Få pressmeddelanden från Afa Försäkring direkt i din mejl. Följ oss på MyNewsdesk, anmäl din e-post.
Pressmeddelanden från Afa Försäkring publiceras kontinuerligt på denna sida.

Få pressmeddelanden från Afa Försäkring direkt i din mejl. Följ oss på MyNewsdesk, anmäl din e-post.
En ny rapport från Afa Försäkring visar att flest långa sjukfall startar på hösten, medan betydligt färre börjar under sommaren. Variationerna skiljer sig också mellan yrkesgrupper. Lärare och skolledare sticker ut med många långa sjukfall i samband med terminsstart, medan exempelvis undersköterskor, vårdbiträden och personliga assistenter har en mer jämn fördelning över året.
Snart kan stockholmare bada bastu mitt i stan med utsikt över Riddarfjärden. Stockholms stad har beviljat ett tidsbegränsat bygglov för en ny bastuanläggning på vattnet framför Münchenbryggeriet. Satsningen är en del av Afa Fastigheters långsiktiga arbete för att öppna upp Söder Mälarstrand och skapa en mer levande mötesplats mellan staden och vattnet.
Afa Försäkring stärker sin satsning på artificiell intelligens genom att rekrytera Martin Körling till den nyinrättade tjänsten Head of AI, som blir chef för en ny AI Accelerator. Den nya chefsrollen innebär ett övergripande ansvar för att bygga upp och utveckla bolagets interna AI-förmåga. Martin Körling tillträder tjänsten den 28 september 2026.
Styrelsen för Afa Försäkring har beslutat att fortsätta satsningen på Gilla Jobbet, ett av Sveriges största arbetsmiljöevent. Beslutet innebär en ny fyraårig satsning för att stärka kunskapsspridning och erfarenhetsutbyte inom arbetsmiljöområdet i hela landet.
Hur rustar vi arbetsplatser i osäkra tider, stärker psykologisk trygghet och tar vara på AI:s möjligheter i arbetslivet? När Afa Försäkring samlar forskare, arbetsmarknadens parter och experter under en heldag i Almedalen står det förebyggande arbetsmiljöarbetet i centrum.
Psykologisk trygghet och ett hövligt arbetsklimat spelar en avgörande roll för att minska sjukfrånvaro, stärka säkerheten och skapa hållbara arbetsplatser. Under Almedalsveckan lyfter Afa Försäkring aktuell forskning inom området – med ledande forskare på plats och möjlighet att bevaka seminarierna digitalt via livesändning den 24 juni..