
Foto: Kristina Sahlén
Johanna sökte och fick ersättning tack vare sin pappa
Det var goda nyheter när Johanna Johannesson både fick ersättning från sjukförsäkringen när hon var gravid och från föräldrapenningtillägget när sonen Milton sedan föddes. Allt tack vare tips från hennes pappa.
Trygg på jobbet, juni 2023.
Lille Milton, tre månader när vi träffar honom, granskar sin omgivning med stora gråblå ögon. Han blir inte stressad av att få en kamera framför ansiktet, utan betraktar det hela med ett intresserat lugn. Att vara i centrum har han kanske redan vant sig vid.
Mamma Johanna Johannesson har också hittat ett visst lugn i sin mammaroll nu när de första veckornas stress över Miltons gulsot har lagt sig och rädslan för RS-viruset har gått över. Men det var några veckor med många och starka känslor.
– Jag var inte beredd på att han skulle vara sjuk när han föddes och det var väldigt jobbigt att se honom ligga med en slang in i näsan.
Men Milton repade sig snabbt från gulsoten och efter någon vecka var de hemma igen och en ny vardag började växa fram för familjen, som också består av Johannas sambo Alexander och hans son Melvin från ett tidigare äktenskap som bor hos dem varannan vecka.
– Det här är det största som hänt mig och det kommer att ta tid innan det verkligen sjunker in.
"Det blir inte alltid som man tänkt sig"
Johanna jobbar sedan flera år på Hemtex i Bromma utanför Stockholm. Hennes roll är butikssäljare, men det är en hel del annat hon också får ta hand om i butiken: hämta varor, stryka gardiner, packa upp och stajla butiken på olika sätt. Johannas plan var att jobba så länge som möjligt före förlossningen. Men det blir inte alltid som man har tänkt sig.
– Redan i vecka 20 fick jag gå hem eftersom jag fick smärtor i ligamenten. Min läkare sjukskrev mig. Det var nu hennes pappa gjorde sin första insats vad gäller att lära dottern lite mer om hennes rättigheter.
– Han började prata om Afa Försäkring och att jag måste kolla det. Jag kände inte alls till vad det var.
Att börja kolla upp om hon eventuellt hade rätt till pengar från Afa Försäkring på grund av sjukskrivningen föll bort lite till en början. Men pappan gav sig inte. Han fortsatte att tjata. Och fick rätt. För efter en tid kontaktade Johanna Afa Försäkring och gjorde så småningom en anmälan, vilket gav henne en välkommen summa pengar förutom det hon fick i ersättning från Försäkringskassan.
– Det var en speciell tid att vara sjukskriven och vänta på att barnet skulle komma. Jag var ganska bra på att koppla bort tankarna på det och hade mycket glädje av mina föräldrars hund som jag passade på att gå promenader med.

