
Prenumerera på pressmeddelanden
Få pressmeddelanden från Afa Försäkring direkt i din mejl. Följ oss på MyNewsdesk, anmäl din e-post.
Pressmeddelanden från Afa Försäkring publiceras kontinuerligt på denna sida.

Få pressmeddelanden från Afa Försäkring direkt i din mejl. Följ oss på MyNewsdesk, anmäl din e-post.
Nu varnar SMHI för halka i flera olika delar av landet, på vissa håll blir det även snöfall. När halkan slår till ökar antalet arbetsolyckor som sker på grund av fall utomhus. Några av de värst drabbade yrkesgrupperna är undersköterskor, vårdbiträden, personliga assistenter med flera och yrkesförare. Det visar färsk statistik från Afa Försäkring.
Välkommen till livesänt seminarium 26/11 kl. 9–10: Flexibla och aktivitetsbaserade kontor – hur får vi dem att fungera?
Afa Försäkring får uppdrag av arbetsmarknadens parter, Svenskt Näringsliv, LO, PTK, att administrera ett stöd på 35 miljoner kronor till arbetsmiljöutbildning. Stödet riktar sig till arbetsgivare inom privat sektor och gäller mellan 1 januari 2026 till 30 juni 2027. Utbildningsinsatser där chefer och skydds- eller arbetsmiljöombud på arbetsplatsen deltar tillsammans är särskilt prioriterade.
En ny rapport från Afa Försäkring visar att kvinnor i åldern 36–45 år inom kommuner och regioner löper störst risk för långvarig sjukfrånvaro på grund av utmattningssyndrom. Yrkesgrupper inom socialt arbete såsom socialsekreterare, kuratorer och psykologer är särskilt utsatta, följt av chefsyrken.
Asbest har varit förbjudet i Sverige sedan 1982, men påverkar fortfarande arbetsmiljön. Anmäl dig till en kostnadsfri heldag 19 november kl. 9–15 om det högaktuella ämnet inom bygg, fastighetsskötsel och installationer.
Efter 25 år i hjärtat av Stockholm förlänger nu Scandic Anglais sitt hyresavtal med Afa Fastigheter för en längre period. I samband med detta påbörjas under hösten 2025 en genomgående renovering i fastigheten. Vår gemensamma ambition är att skapa framtidens hotellupplevelse – mitt i pulsen vid Stureplan.