
Platschef Daniel Rais och arbetsledare Christopher Söderlind, JM i Huvudsta.
Foto: Kristina Sahlén
Nu kan även det positiva kartläggas i IA-systemet
När andra letar fel i arbetsmiljön vill JM i stället synliggöra alla rätt som görs. "Om vi lyfter fram allt som är bra kommer säkerheten att öka", säger Helena Paulun, arbetsmiljöchef.
Byggarbetsplatsen i Huvudsta norr om Stockholm badar i solsken. I ena änden av området ståtar ett nästintill färdigt bostadshus. I den andra pågår markberedning för nästa del i projektet: här ska sprängas, pålas och grundläggas för ytterligare en byggnad. Och det är just det som Daniel Rais gäng ansvarar för. Det är de som bereder marken på området innan husbyggarna tar över och uppför själva byggnaden.
Det är också de som i ett senare skede kommer in i bilden igen och färdigställer marken kring byggnaden – som till exempel att ordna uteplatser och entréer. Det är lugnt och städat på området den här dagen och inte alltför mycket aktivitet som pågår samtidigt. Men det behövs ingen större fantasi för att förstå att arbetet i sig innehåller risker.
Sprängladdning som inte gått av
I ena hörnet av tomten har en ensam grävmaskin klättrat upp bland sprängstenen för att flytta sten och jämna ut området. Här kommer en framtida uteplats att anläggas.
Grävmaskinisten Thomas Krogstad lyckas lossa på ett par stenblock av större modell som blivit hängande. De faller ner i marken med en dov duns. Men sedan kliver han ur sin förarhytt och går försiktigt fram och spanar ner bland sprängstenen. Vad är det han tittar efter? Platschefen Daniel Rais förklarar:
– En säkerhetsåtgärd. Jag vet att han har haft kontakt med sprängaren över telefon efter gårdagens sprängningar.
Dagen före vårt besök hittade de nämligen en sprängladdning som inte hade gått av när de arbetade, vilket är förknippat med en arbetsmiljörisk.
– Vi fick avbryta arbetet och sprängentreprenören fick komma tillbaka och ta hand om laddningen, säger Daniel Rais.
Riskobservation IA-systemet
Det hela resulterade i en riskobservation i IA-systemet, det webbaserade system som JM och hela byggbranschen använder. IA-systemet har utvecklats av Afa Försäkring och finns i många branscher.
Systemet är utvecklat för att alla medarbetare ska ha möjlighet att rapportera risker, tillbud och incidenter i sin arbetsmiljö med tanken att arbetsmiljöansvariga på så vis ska kunna kartlägga och åtgärda problem.
Säkerhetskultur med positiva observationer
På JM har säkerhetskulturen länge varit i fokus och sedan flera år är riskobservationer en självklarhet. För att flytta fram positionerna ytterligare i sitt säkerhetsarbete har JM börjat arbeta med att göra positiva observationer.
Under en övergångsperiod har de kunnat registrera sådana händelser i appen, fast under fel rubrik. Men nu har deras önskemål hörsammats av Afa Försäkring och appen har utrustats med en rubrik för positiva observationer.
– För oss har nästa steg i säkerhetsarbetet varit att kunna kartlägga och lyfta fram alla de goda exempel som finns där våra medarbetare gör rätt. Genom att fokusera på rätt beteende kan vi få in ett lärande i organisationen, säger Helena Paulun, arbetsmiljöchef.
Fotobok med exempel på säker arbetsplats
Redan för ett par år sedan tog JM fram en fotobok med hundratals exempel på hur man skapar en säker arbetsplats. Den är fylld med bilder på hur det ska se ut på arbetsplatsen och bilderna är hämtade från verkligheten. Boken är spridd till alla arbetsplatser och ligger på fikabordet även här i Huvudsta.
– Vi har en ganska bra uppfattning om hur nya beteenden får fäste ute på byggarbetsplatserna eftersom olika platschefer har attackerat utmaningarna på olika sätt när det gällde att få upp riskobservationerna. Tävlingar och fina priser till dem som lyckats bäst gav inga hållbara resultat.




