
Skyddsombuden i Uddevalla kommun
Foto: Anneli van Roijen
Lyckad satsning på skyddsombuden
Uddevalla kommun vill locka fler att bli skyddsombud. För att uppmärksamma rollen ordnade kommunen en halvdag för alla skyddsombud i höstas. Och redan har flera nya personer anmält sig, berättar Malin Frykberg, HR-specialist.
Varför valde ni att satsa på en skyddsombudsträff?
– Vi hade ett strategiskt mål i kommunen att ta reda på hur vi kan bli fler skyddsombud. Som en del i det arbetet ville vi lyfta rollen och visa hur viktig den är. Samtidigt ville vi säga tack till dem som redan har uppdraget och få dem att känna sig stolta.

Det här var verkligen ett gemensamt arbete.
Hur gick ni till väga?
– Det här var verkligen ett gemensamt arbete. En beredningsgrupp med fackliga representanter och SAM-samordnare från förvaltningarna planerade och genomförde dagen tillsammans. Det nära samarbetet var avgörande för att träffen blev så lyckad. Vi började med en enkät till alla skyddsombud för att få en bild av hur de upplever sitt uppdrag. Svaren var överlag väldigt positiva och gav oss en bra grund inför planeringen.
Vad innehöll träffen?
– Vi ville skapa en eftermiddag med både inspiration och kunskap. Därför bjöd vi in flera aktörer. Suntarbetsliv höll en föreläsning om friska arbetsplatser och Omställningsfonden pratade om framtidens arbetsliv och hur vi kan behålla våra medarbetare. Afa Försäkring fanns också på plats och informerade om de kollektivavtalade försäkringarna, vilket är viktigt för att fler ska känna till vad som gäller vid sjukdom och arbetsskada.
– Vi lade också stor vikt vid att visa uppskattning. Alla deltagare fick en goodiebag med information och material, tillsammans med ett personligt kort med budskapet att deras insats gör skillnad varje dag.
– Dessutom deltog både kommunstyrelsens ordförande och kommundirektören. Deltagarna fick möjlighet att ställa frågor direkt till dem, vilket uppskattades mycket och visade att frågan är prioriterad.
Hur togs dagen emot?
– Väldigt positivt. Många uppskattade att få träffas och nätverka med andra skyddsombud. Det skapade både gemenskap och stolthet.
Har ni sett några effekter av satsningen?
– Ja, vi ser redan resultat. Vi har blivit fler skyddsombud – en ökning med cirka 20 personer. I dag är vi runt 220, jämfört med cirka 200 tidigare, vilket är väldigt positivt.
Vad tar du själv med dig från arbetet?
– Framför allt hur viktigt det är att synliggöra det arbete som skyddsombuden gör. Det skapar engagemang och stolthet.
Text: Karin Janson
Så lyckades Uddevalla med träffen
Samordning
Planera i god tid och samla flera kompetenser i en gemensam arbetsgrupp. Ett tydligt körschema gör att dagen flyter på.
Information
Blanda inspiration med konkret kunskap. Ta hjälp av externa aktörer och sprid information via flera kanaler.
Uppföljning
Följ upp med enkät eller dialog för att se effekterna och utveckla arbetet vidare.
